Sådan sættes du i en livstid 1221 Pro Court 44-tommers bærbar basketball system

Sådan sættes du i en livstid 1221 Pro Court 44-tommers bærbar basketball system

En af hovedegenskaberne i Lifetime 1221 Pro Court 44-tommers bærbar basketball er dens variable højdeevne, som gør det muligt at justere højden fra 7,5 til 10 fod i 6-tommers trin. Mekanismen, der muliggør denne funktionalitet, adskiller sig fra andre bærbare basketballsystemer, så vær opmærksom på den del under opsætningen. Systemet tager cirka en time at sætte sammen.

Trin 1

Placer den midterste pol i toppen af ​​stangen. Fjern plastik fra topstangen.

Trin 2

Skub den øverste pol op ud af mellempolen, indtil hullerne på midterstangen er synlige. Placer en 5/16-tommer ved 3¼-tommers kuglebolt gennem hullerne i mellempolen og fastgør den med en 5/16 tommers spændeskive og en 5/16-tommers kappemøtrik. Stram ikke over.

Trin 3

Læg hullet i midtpolen med spalten i bundpolen. Skub midtpolen op over bundpolen. Indsæt en ¼-tommer med ¾ tommer skrue gennem en forsænkningsvaske og derefter ind i hullet i mellempolen og spalten i bundpolen. Stramme.

Trin 4

Slå enden af ​​bundstangen med en hegn eller et stykke skrot ved for at sikre, at midtpolen helt dækker slidsen på bundpolen.

Trin 5

Indsæt en 5/16-tommers hex møtrik i en 5/16-tommers hex knap. Sænk topstangen til dens laveste højde og fastgør den til toppen af ​​midterpoolen med hexmøtrikken og knap. Stramme.

Trin 6

Fastgør stangstangen (fladet ende) til den store sorte base med en 5/16-tommers hex-bolt, der går gennem en 5/16-tommers spændeskive, og derefter gennem den fladede ende, der er opstillet med hullet på højre side af basen. Anbring en anden 5/16-tommers vaskemaskine på den anden side af bundhullet. Sikre det hele med en 5/16-tommers nylokmøtrik. Gentag dette trin for den anden polstang på den anden side af basen.

Trin 7

Skub en 1/2-tommer med 15 ¾ tommer aksel gennem et hjul, og derefter gennem bundhullet i bundpolen. Fortsæt med at glide det gennem et andet hjul på den anden side af stangen. Skub en ½-tommer med 1/8-tommer afstandsstykker på hver ende af akslen op imod hjulene. Placer en ½ tommer med 7-tommer aksel gennem hullet lige over, hvor de 15 ¾ tommer aksler blev placeret.

Trin 8

Placer den samlede pol, den krympede ende vender nedad, på jorden bag på bunden. Placer den lange aksel med hjul under bundens slidser og klik ind i spalterne. Skub stangmonteringen opad for at låse overakslen i de øvre slidser på bunden og klik på plads.

Trin 9

Fastgør stangbøjlerne til bundstangen ved at placere en 1/4-tommers 2/3 / 4-tommers skulderbolt gennem stangen og fastgøre med en 1/4-tommers tøndermøtrik. Stramme.

Trin 10

Skub en 3½-tommers U-bolt gennem venstre og højre bagbøjlebeslag. Løsn U-bolten i hakene i siden af ​​beslagene.

Trin 11

Fastgør bagpladebeslagene til topstangen ved at skubbe en 5/16-tommer med 3¼ inch hexbolt gennem de nederste og øverste huller på topstangen. Fastgør begge bolte med 5/16-tommers flange låsemøtrikker. Stramme.

Trin 12

Indsæt 5/16-tommer ved hjælp af 3/14-tommers hex bolte og 5/16-tommers skiver gennem bundens nederste huller, fælgen, kanten støttebøjlen og bagbøjlebeslagene. Sikre med en 5/16-tommers nylock flange møtrik.

Trin 13

Placer hullerne i bagbagsbeslagene med hullerne i bagpladen. Sikre med 5/16-tommer med ¾-inch hex bolte og 5/16-inch hex t-møtrikker på begge sider. Stramme.

Trin 14

Fyld basen med sand ved hjælp af en tragt anbragt i bundhullet længst væk fra stangen. Fyld med sand, indtil sand er lige under sandet. Sæt bundstikket i, når påfyldningen er færdig.

Trin 15

Fastgør nettet til fælgen ved at placere sløjferne på toppen af ​​nettet i kroge på fælgen.

Del:
Kommentarer